Przejdź do treści

Budowa domu energooszczędnego rozpoczyna się już na etapie projektu architektonicznego. Opisujemy najważniejsze aspekty, na które trzeba zwracać uwagę przy jego wyborze.

W przeszłości architekci mieli praktycznie niczym nieograniczone pole do popisu. Projektowane przez nich budynki nie były analizowane pod kątem energooszczędności, dzięki czemu spotkać można wiele obiektów o najwymyślniejszych bryłach. Obecnie natomiast, wraz ze wzrostem świadomości i licznym opracowaniom, zaczęto zwracać coraz większą uwagę na to, jak zmniejszyć straty ciepła. Okazuje się, że można tego dokonać ingerując w kształt i rozmieszczenie pomieszczeń.

Wpis ten jest drugim z serii artykułem opisującym budownictwo energooszczędne. W pierwszym, dostępnym tutaj, artykule zostały wypunktowane rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy projektowaniu domu. Teraz chcielibyśmy dokładniej pochylić się nad przytoczonymi poniżej punktami i dokładnie je umówić.

  • usytuowanie budynku względem stron świata,
  • wielkość okien i innych elementów przeszklonych,
  • rozmieszczenie pomieszczeń,
  • geometria budynku.

BRYŁA BUDYNKU

bloki

Zacznijmy od geometrii budynku. Należy zadbać o to, aby stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury obiektu był jak najmniejszy. Osiągnąć to można jedynie dzięki zwartej bryle domu. Najkorzystniejsze pod tym względem będą budynki budowane na bazie kwadratu, prostokąta i koła. Zadbać należy również o jak najmniejszą powierzchnię dachu. W ekstremalnych przypadkach spotkać się można z płaskimi dachami.

Każdy dodatkowy metr kwadratowy powierzchni przegrody zewnętrznej przekłada się na dodatkowe straty ciepła, których wysokość uzależniona jest od jakości izolacji przegród. W rezultacie, decydując się na zwięzła bryłę domu oszczędzamy nie tylko na przyszłych rachunkach, ale i na materiałach budowlanych.

Na poniższych zdjęciach przedstawiamy nowoczesne budynki. Jak widać, zwięzła bryła wcale nie musi oznaczać nudnych, monotonnych domów.

Usytuowanie przegród szklanych względem stron świata  

architekci

W każdym obiekcie oprócz strat ciepła występują również i jego zyski. Zyski te generowane są przez wszystkie znajdujące się w budynku urządzenia, a nawet przez nas samych. Oprócz “wewnętrznych” dodatkowych źródeł ciepła trzeba również zwrócić uwagę na słońce, które w dobrze zaprojektowanym budynku może odegrać znaczącą rolę. Energię słońca wykorzystać można w sposób nie wymagający dodatkowych nakładów finansowych. W tym celu zadbać należy o to, aby jak największa ilość przegród przeszklonych znajdowała się na południowej stronie obiektu (w naszej szerokości geograficznej), dzięki czemu nasz dom będzie w stanie pochłonąć możliwie największą dawkę promieniowania słonecznego w ciągu dnia. To samo tyczy się okien znajdujących się w dachu – wszystkie/większość powinny znajdować się na południowej stronie dachu.

okna

Przegrody przeszklone charakteryzują się dużym współczynnikiem przenikania ciepła. Cecha ta w słoneczny dzień okazuje się plusem, w nocy natomiast przyczynia się do strat ciepła. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest montaż zewnętrznych rolet/okiennic, które poprawiają właściwości izolacyjne.

ROZMIESZCZENIE POMIESZCZEŃ

Mniej oczywistym, a równie istotnym czynnikiem jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w obiekcie. Czynnik ten jest również powiązany z odpowiednią gospodarką energii promieniowania słonecznego. Ważne jest, aby pomieszczenie używane w ciągu dnia znajdowały się po stronie południowej. W ten sposób dodatkowe zyski ciepła spożytkowywane będą w obszarach, gdzie najczęściej przebywa się w czasie dnia. Północną stronę należy pozostawić na pomieszczenia gospodarcze oraz sypialnie. Poniżej zamieszczamy sugerowane przedziały temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.

  • Pokój dzienny- 20-21°C – jest to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Zadbać należy o wysoki komfort cieplny.
  • Pokój dla dzieci- 20-21°C – temperatura w pokoju dziecięcym powinna być taka sama jak w pokoju dziennym.
  • Łazienka- 22-24°C – jest to najwilgotniejsze miejsce w budynku, przez co to właśnie tam najbardziej narażeni jesteśmy na przeziębienie.
  • Sypialnia- 16-18°C – wbrew pozorom w sypialni wysoka temperatura nie jest wskazana. Podane przedziały temperatury zapewniają najwyższy komfort snu (w pokoju nie jest duszno).
  • Pomieszczenia gospodarcze- 12-15°C- są to miejsca, które nie wymagają zbyt wysokiej temperatury. Do tej grupy zaliczają się również  pralnie, spiżarnie i inne tego typu pomieszczenia.

Jak widać, różnice temperatur pomiędzy niektórymi pomieszczeniami są bardzo duże. Wymusza to takie ich rozmieszczenie, aby różnica temperatur w przylegających do siebie pomieszczeniach nie była większa niż 8 stopni Celsjusza, dzięki czemu stosować można tanie i cienkie ścianki działowe. Jeżeli z jakiegoś powodu różnica ta wynosi 15, lub więcej stopni, należy zadbać o równie dobrą izolację co w przegrodach zewnętrznych.

Zastosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek tworzy dobry fundament do dalszych etapów, w których należy wybrać odpowiednie materiały budowlane oraz zaprojektować i zamontować nowoczesne instalacje, o czym napiszemy w kolejnych artykułach.

Dostawca nowoczesnych i efektywnych systemów grzewczo chłodniczych wykorzystujących technologię OZE oraz spełniające wymagania prawne. Pracujesz obecnie nad projektem źródła ciepła lub chłodu? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii