Przejdź do treści

Przy zakupie urządzenia do klimatyzacji kierujemy się najczęściej kilkoma wartościami: jakością, ceną, estetyką i okresem gwarancji. Jednak nie od dziś wiadomo, że największy i najczęstszy wpływ na nasz wybór ma właśnie cena. W końcu to ona czyni cuda.

Sklepy w znaczący sposób obniżają ceny swoich produktów, tworząc tzw. magię niskich cen. Rozbijają łączny koszt na osobne ceny: urządzenia (w zależności czy wymaga ono jednostki zewnętrznej, czy też nie) montaż, osprzęt i gwarancję. Nieświadomy klient skuszony „okazją” decyduje się na jego zakup, nie biorąc pod uwagę dodatkowych kosztów, jakie będzie musiał, ponieść, by np. zachować 2-letnią gwarancję. Ile tak naprawdę kosztuję zakup klimatyzacji do mieszkania?

Podstawowym kosztem, jaki musimy uwzględnić przy zakupie klimatyzacji do mieszkania lub domu jest samo urządzenie. Do naszego porównania przyjęliśmy jednostkę z funkcją chłodzenia o mocy ok. 2,5 kW mającą zapewnić klimatyzację pomieszczenia salonu o powierzchni 25 m².

Koszt klimatyzacji typu SPLIT

Klasyczne urządzenia do klimatyzacji to jednostki typu SPLIT (jednostka wewnętrzna + jednostka zewnętrzna), mające zapewnić komfort termiczny na poziomie 20°C dla pomieszczenia o powierzchni 25 m² oscylują w granicach od 1 500 zł do nawet 5 000 zł brutto. Cena urządzenia uwarunkowana jest marką, klasą energetyczną urządzenia i jego designem.

Oferowane urządzenia typu SPLIT w 90% nie zawierają kosztów montażu, które oscylują w granicach od 1 000 zł do 2 000 zł, w zależności od miejscowości, modelu urządzenia, długości instalacji, umiejscowienia jednostki zewnętrznej i miesiąca montażu. Zdarza się, że koszt montażu jest wyższy niż podany w artykule. Może to wynikać z konieczności wynajmu podnośnika lub dźwigu.

Dużo ludzi, aby obniżyć koszty klimatyzacji do mieszkania, rozważa samodzielny montaż bądź zastosowanie klimatyzatora przenośnego. Sam montaż urządzeń typu SPLIT wymaga specjalistycznego sprzętu, wiedzy, doświadczenia i uprawnień. Zdecydowanie nie warto rezygnować z usługi autoryzowanego serwisu, ponieważ w większości przypadków wiąże się to z utratą gwarancji, którą często zastrzega sobie producent urządzenia.

Cena klimatyzacji monoblok

Urządzenia typu monoblok można podzielić na przenośne lub typu klimatyzator 2.0 Innova Polska.

Urządzenia typu monoblok nie posiadają jednostki zewnętrzne. Oscylują one w przedziale cenowym od 1 000 do 10 000 zł brutto. Cena zależy przede wszystkim od modelu, jaki wybierzemy.

Najtańszy wariant stanowią klimatyzatory przenośne, które zaczynają się od ok. 1000 zł brutto. Wymagają one jednak odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Odbywa się to najczęściej za pomocą rury o średnicy 12-15 cm, która umieszczana jest w oknie chłodzonego pomieszczenia. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie patrząc pod kątem efektywności energetycznej. Klimatyzator przenośny będzie chłodził powietrze wewnątrz, a z drugiej strony przez otwarte okno będzie wprowadzać do pomieszczenia ciepłe powietrze z zewnątrz.

Znakomitą alternatywę stanowią klimatyzatory monoblok marki Innova. Urządzenie pobiera i odprowadza powietrze do chłodzenia skraplacza za pośrednictwem dwóch otworów wykonanych w przegrodzie zewnętrznej (nie zasysamy ciepłego powietrza zewnętrznego do pomieszczenia).

Klimatyzator 2.0 marki Innova Polska wyposażone są w funkcję pompy ciepła. Urządzenie można wykorzystać do chłodzenia i grzania. Hermetyczny układ chłodniczy nie wymaga specjalistycznego sprzętu i uprawnień f-gazowych, dzięki temu montaż jest łatwy i prosty. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań jest bardzo dobre wyciszenie urządzenia w przeciwieństwie do klimatyzatora przenośnego. Przepustnice zostały tak zaprojektowane, aby nie ingerować w estetykę elewacji.

Klimatyzator 2.0 charakteryzuje estetyczny wygląd, przez co idealnie komponuje się w różnego rodzaju pomieszczaniach. Występuje w wersji poziomej (możliwość montażu przypodłogowego i podsufitowego) i pionowej. Szeroki wybór systemu sterowania urządzeniem: wbudowany panel dotykowy, zdalny panel dotykowy, pilot bezprzewodowy oraz z poziomu smartfona lub tabletu.

Obecnie trwa „Szybka Akcja Klimatyzacja 2.0”, w ramach której w cenę urządzenia Klimatyzatora 2.0 wchodzi dostawa, montaż przez autoryzowany serwis oraz 2-letnia gwarancja.

Koszt klimatyzacji typu Multi-SPLIT

W przypadku instalacji multi split, koszt urządzenia rozpoczyna się od 6 000 zł (cena nie zawiera montażu). Jednak koszty montażu rosną wraz z każdą kolejną jednostką. Wynika to z konieczności rozbudowy instalacji o kolejne jednostki.

W przypadku klimatyzatora 2.0 Innova wiąże się z dołożeniem dodatkowego urządzenia, które nie wymaga rozbudowy istniejącej instalacji, dzięki temu rozbudowa jest znacznie prostsza i często tańsza.

Podsumowując, przed zakupem klimatyzacji do domu powinniśmy dokładnie sprawdzić co składa się na cenę, jakie są warunki utrzymania gwarancji i dostępne terminy montażu przez wykwalifikowane serwisy, dopiero wtedy powinniśmy podjąć decyzje o zakupie urządzenia.

Razem z Natalią Domian tworzymy marketing w Gazuno. Z wykształcenia jestem inżynierem środowiska, ale to marketing jest moją największą pasją. Jeżeli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, odezwij się do nas – z chęcią pomożemy!


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii