Przejdź do treści

Na pytanie odpowiada mgr inż. Piotr Gola – założyciel firmy Goltech, która specjalizuje się w doradztwie energetycznym.

QAWitam,

Dziś odpowiem na pytanie które powtarza się wielokrotnie a mianowicie:

„Jak otrzymać dotację na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego ?”

Na wstępie kilka założeń:

Po pierwsze, nie będziemy się zagłębiać w szczegóły formalne programu wsparcia, pod materiałem znajdą Państwo odnośnik do strony jednostki finansującej, na której można znaleźć, m.in. regulamin programu, a ja postaram się w następnych materiałach omówić szczegółowo program dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych NFOŚiGW.

Dofinansowanie do domów energooszczędnych lub pasywnych

shutterstock_237694276

Najlepsza sytuacja jest wówczas, jeśli jeszcze nie zaczęliśmy robót budowlanych (dodam tylko, że NIE jest to element dyskwalifikujący, ale znacząco ułatwia całą procedurę). Jeśli dopiero szukamy projektu naszego przyszłego domu, najlepiej wybierać projekty, które często znajdują się w kategorii domów pasywnych czy energooszczędnych. Często biura projektowe oznaczają swoje projekty odpowiednim znakiem NF15 lub NF40 (choć to nie oznacza, iż zakupiony projekt będzie oceniony przez weryfikatora pozytywnie).

Jeśli już kupiliśmy projekt możemy:

  1. Poddać go ocenie przez weryfikatora znajdującego się na liście.
  2. Dostosować projekt do wymogów programu i danej klasy NF15 lub NF40. W przypadku punktu 1 na 99% weryfikacja niestety będzie negatywna.

 

Gotowy projekt niestety często zawiera braki w dokumentacji obliczeń ciepłych, zdarzają się sytuacje niepoprawnych obliczeń, które dyskwalifikują nasz projekt, często przekroczone są graniczne wartości ocenianych elementów budynku, a czasem nasz projekt zmieniamy tak, aby przyszły dom był dla nas komfortowy.

Najlepiej byłoby od razu skierować nasz projekt do osoby, która dostosuje go pod względem wymogów programu i wcale nie mam na myśli tylko architekta, a bardziej osobę, która posiada stosowną wiedzę i doświadczenie w analizach cieplnych budynków.

logo

Dostosowanie projektu do potrzeb programu :

W naszej firmie wykonujemy dostosowanie projektu tak, aby spełniał on wszystkie wytyczne. Analizujemy projekt budowlany pod względem energetycznym, ustalamy jakie parametry należy poprawić, konsultujemy zmiany z inwestorem, ponieważ wiążą się one z konkretnymi kosztami, które trzeba będzie ponieść na etapie wykonawczym, jeśli w fazie konsultacji dojdziemy do porozumienia uzyskując tym samym spełnienie wytycznych technicznych programu dopłat do domów energooszczędnych i pasywnych, możemy nasz projekt przedstawić do oceny weryfikatorowi.

Jeśli wybierzemy ten krok postępowania i naszą dokumentację opracuje osoba, która, po pierwsze, dokładnie zna wytyczne programu, a po drugie, poprawnie wykona wszystkie obliczenia energetyczne, możemy mieć pewność, iż weryfikacja przebiegnie pozytywnie.

SZCZEGÓŁY NA TEMAT PROGRAMU WSPARCIA

Dostawca nowoczesnych i efektywnych systemów grzewczo chłodniczych wykorzystujących technologię OZE oraz spełniające wymagania prawne. Pracujesz obecnie nad projektem źródła ciepła lub chłodu? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii