Przejdź do treści

Gazowe absorpcyjne pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi oraz grzewczo-chłodniczymi, które z powodzeniem od kilku lat na rynek polski wprowadza firma Gazuno Langowski
Sp. J. Obecnie w Polsce zainstalowanych jest ponad 550 gazowych absorpcyjnych pomp ciepła. Poniżej znajdą Państwo przykładowe realizacje. 

1. Technologia absorpcyjna – OZE z gazu.
2. Korzyści na każdym etapie inwestycji.
3. Przykład doboru pomp ciepła typu powietrze/woda.
4. Przykład doboru pomp ciepła typu grunt/woda.
5. Analiza eksploatacyjna urządzeń absorpcyjnych.
6. Spełnia warunki, oszczędza rachunki.
7. Instalacja hydrauliczna z GAHP.
8. Absorpcyjna pompa ciepła małej mocy.
9. Przykłady realizacji.

Budynek wielorodzinny w Tarnowie
Zastosowane urządzenia grzewcze:
• 3 gazowe absorpcyjne pompy ciepła typu powietrze/woda w wersji wyciszonej
• 2 gazowe kotły kondensacyjne.


W 2014 r. w życie weszły nowe warunki techniczne wprowadzające zaostrzone normy dotyczące zużycia energii w budynkach. Podstawowy parametr decydujący o spełnieniu normy, wskaźnik EP został ustalony na poziomie maksimum 105 kWh/m2/rok.
W trakcie projektowania okazało się, że spełnienie nowych warunków technicznych w zakresie izolacyjności przegród budowlanych, stolarki okiennej i drzwiowej, likwidacji mostów termicznych oraz zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, nie jest możliwe przy dotychczasowym źródle ciepła. W związku z tym inwestor zmuszony został do szukania nowoczesnych rozwiązań technicznych zapewniających wysoką energooszczędność.
Zdecydowano się na zastosowanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła. Decydującym aspektem przeważającym za wyborem systemu były przedstawione szacunkowe analizy kosztów eksploatacyjnych oraz brak konieczności wykonania dolnego źródła ciepła w postaci sond gruntowych.
Urządzenia pracują od października 2016 r. Obecnie inwestor zauważa spadek kosztów eksploatacji w porównaniu do innych systemów zainstalowanych na tego typu obiektach. Niewątpliwą zaletą układu jest możliwość podglądu pracy instalacji za pomocą przeglądarki internetowej, a nawet aplikacji na smartfona.
Wywiad z Prezesem Zarządu Tarnowskiego Towarzystwa Społecznego, Panem Wojciechem Danielem, który opowiada o powodach wyboru systemu grzewczego opartego o system Robur .


Palmiarnia przy Zamku Książ w Wałbrzychu
Zastosowane urządzenia grzewczo-chłodnicze:
• 15 gazowych absorpcyjnych rewersyjnych pomp ciepła typu powietrze/woda w wersji wyciszonej,
• 10 gazowych absorpcyjnych pomp ciepła typu powietrze/woda w wersji wyciszonej,
• 20 gazowych kotłów kondensacyjnych.
Obecnie instalacja z największą ilością gazowych absorpcyjnych pomp ciepła. Instalacja pracuje od 2014 r. Instalacja powstała w celu zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu roślinom znajdującym się
w Palmiarni. Inwestor zdecydował się na wybór systemu Robur ze względu na najniższe koszty eksploatacyjne ze wszystkich możliwych rozwiązań dostępnych na rynku. 
Zastosowanie gazowych pomp rewersyjnych umożliwiło odpowiednie chłodzenie obiektu dla zachowania warunków odpowiednich do hodowli roślin. Dodatkowym atutem jest kaskadowość zestawów urządzeń, zmniejszająca ryzyko wystąpienia awarii układu, a także wyprowadzenie instalacji na zewnątrz zabytkowego obiektu i usunięcie kominów, co z kolei poskutkowało zwiększeniem walorów estetycznych budynku.
Wywiad z Kierownikiem Palmiarni Panem Zbigniewem Mudy .

Szkoła Podstawowa w Lipnicy Wielkiej

Zastosowane urządzenia grzewcze:
• 4 gazowe absorpcyjne pompy ciepła typu powietrze/woda w wersji wyciszonej,
• 2 gazowe kotły kondensacyjne.
Inwestycja zrealizowana z funduszy unijnych polegała na zamianie starego, drogiego i uciążliwego w eksploatacji systemu grzewczego opartego na kotle węglowym na tani w eksploatacji oraz bezobsługowy system grzewczy oparty na gazowych absorpcyjnych pompach ciepła.

uciążliwego w eksploatacji systemu grzewczego opartego na kotle węglowym na tani w eksploatacji oraz bezobsługowy system grzewczy oparty na gazowych absorpcyjnych pompach ciepła.\

Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów eksploatacji obu systemów sporządzone na podstawie danych przesłanych przez inwestora. Na podstawie danych oszacowano, że system oparty o urządzenia marki Robur (gazowe absorpcyjne pompy ciepła wraz z gazowymi kotłami kondensacyjnymi) jest niemal trzykrotnie tańszy w eksploatacji w porównaniu do wcześniejszego systemu.
Wywiad z Dyrektorem Zespołu Szkół im. Jana Pawła w Lipnicy Wielkiej Panem Marcinem Wojnarowskim .

Zachęcamy do odwiedzenie naszej strony internetowej (www.gazuno.pl/referencje) oraz kanału Youtube, na którym znajdą Państwo wywiady referencyjne .

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Agnieszka Panasiuk

doradca  techniczno – handlowy

+48 883 730 619

agnieszka.panasiuk@gazuno.pl

 

Obserwuj nas:

Dostawca nowoczesnych i efektywnych systemów grzewczo chłodniczych wykorzystujących technologię OZE oraz spełniające wymagania prawne. Pracujesz obecnie nad projektem źródła ciepła lub chłodu? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii