Przejdź do treści

Pompy ciepła od wielu lat są powszechnie stosowane, jako źródło ciepła w systemach centralnego ogrzewania budynków. Coraz częściej odpowiedzialne są również za dostarczenie chłodu, nie jest to natomiast ich jedyne możliwe zastosowanie. Produkowane obecnie pompy ciepła umożliwiają ich wykorzystanie w procesach przemysłowych.

Pompa ciepła typu woda-woda ChillHeat produkcji Oilon

Wysokotemperaturowe pompy ciepła ChillHeat produkcji Oilon typu woda-woda to urządzenia przeznaczone do zastosowania w przemyśle, hotelach, biurowcach oraz wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wykorzystania ciepła odpadowego. Urządzenia pracują na czynnikach chłodniczych HFC o niskich współczynnikach GWP oraz ODP.

Pompy ciepła ChillHeat produkcji Oilon dostępne są w trzech wariantach. W zależności od zastosowania istnieje możliwość wykorzystania sprężarek tłokowych, śrubowych oraz spiralnych renomowanych producentów (tj. Copeland). Pojedyncza jednostka wyposażona jest w maksymalnie sześć kompresorów (w przypadku serii P). W celu płynnej regulacji mocy sprężarki mogą być wyposażone w inwertery.


Każda jednostka wyposażona jest w subcooler z indywidualnymi przyłączami hydraulicznymi. Pozwala to na dodatkową poprawę efektywności oraz wzrost mocy cieplnej urządzenia. Urządzenia ChillHeat przystosowane są do pracy z wysokimi ciśnieniami roboczymi (powyżej 16 bar) oraz wysokimi różnicami temperatur na zasilaniu i powrocie do urządzenia. Maksymalna temperatura zasilania parownika w pompach ciepła ChillHeat produkcji Oilon to 50 °C. Możliwość łączenia urządzeń w kaskady daje możliwość tworzenia zestawów o łącznej mocy od kilkunastu kW do kilkudziesięciu MW.

Cechy te umożliwiają zastosowanie ich we współpracy m.in. z siecią ciepłowniczą, czy specjalistycznymi procesami technologicznymi.

Każde urządzenie jest indywidualnie dobierane i konfigurowane pod konkretny przypadek. Umożliwia to wybór najefektywniejszej w danych warunkach pracy jednostki.

Jedną z głównych zalet pomp ciepła ChillHeat produkcji Oilon jest możliwość wykorzystania jednego urządzenia do jednoczesnej produkcji ciepła oraz chłodu. Pozwala to na zredukowanie kosztów źródła ciepła i chłodu oraz uzyskanie wysokiej efektywności produkcji medium.

Rysunek 1 Pompa ciepła ChillHeat Oilon: Seria P (z lewej), Seria S model 600+ (z prawej)

Dzięki wyżej wymienionym cechom urządzenia ChillHeat Oilon znajdą zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np.:

  • Zakłady przetwórstwa mięsnego
  • Browary
  • Tunele pasteryzacyjne
  • Zakłady mleczarskie

We wszystkich tych przykładach wymagane jest jednocześnie grzanie i chłodzenie na różnych etapach procesu.


Case Study – Zakłady mięsne w Kokkola, Finlandia

Przykładem zastosowania pompy ciepła ChillHeat Oilon w przemyśle i wykorzystanie ciepła odpadowego są zakłady mięsne w Kokkola w Finlandii.

Rysunek 2 Zastosowane pompy ciepła ChillHeat Oilon w przemyśle – Kokkola, Finlandia

Pompy ciepła wykorzystywane są tam do chłodzenia pomieszczeń chłodni i przechowalni mięsa. Dodatkowo zastosowanie urządzeń ChillHeat umożliwia przygotowanie ciepłej wody technologicznej wykorzystywanej w procesie obróbki mięsa.

Rysunek 3 Zastosowane pompy ciepła ChillHeat Oilon w przemyśle – Kokkola, Finlandia

Priorytetem dla urządzeń jest produkcja chłodu, ważne jest zapewnienie odpowiednio dużego zładu dla produkowanego medium grzewczego. Z tego powodu, przygotowanie ciepłej wody technologicznej odbywa się w przepływie w trzech zasobnikach z wężownicami. Dodatkowo nadmiar medium grzewczego może być wykorzystany do zasilania obiegu ogrzewania podłogowego części pomieszczeń. W przypadku zbyt dużej nadwyżki ciepła i braku możliwości jego wykorzystania jest ono rozpraszane do otoczenia przy użyciu dry coolerów.

Rysunek 4 Przykładowy schemat rozwiązania

Zastosowane urządzenia ChillHeat produkcji Oilon serie S oraz serie P połączonych szeregowo umożliwiają pracę z wymaganymi parametrami po stronie grzewczej i chłodniczej, odpowiednio: 30°C/70°C oraz 2°C/- 6°C. Jednostki pozwalają na uzyskanie ok. 850 kW mocy grzewczej oraz 560 kW mocy chłodniczej.

Rysunek 5 Parametry układu w zadanym punkcie pracy

Jednoczesność produkcji ciepła oraz chłodu pozwoliła na zastąpienie dwóch osobnych źródeł energii jednym układem. Dzięki takiemu rozwiązaniu współczynnik całkowitej efektywności pompy ciepła (TER) wynosi aż 4,8 [-].

Wymiana starej instalacji składającej się z kotła olejowego oraz chillera na pompy ciepła ChillHeat produkcji Oilon pozwala na oszczędności nie tylko energetyczne, ale również finansowe. Zakłady mięsne w Kokkola, dzięki tej modernizacji oszczędzają średnio 200 000 € rocznie.


Pompy ciepła – portfolio urządzeń Gazuno

Gazuno posiada w ofercie również inne pompy ciepła, które bardzo dobrze spiszą się w zastosowaniu przemysłowym. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie w celu znalezienia optymalnego rozwiązania.

Jeżeli są państwo zainteresowani zastosowaniem pomp ciepła w rozwiązaniach przemysłowych, zapraszamy do kontaktu.

W Gazuno pracuję na stanowisku doradcy techniczno-handlowego. W zespole działam z Sebastianem Kondrackim. Razem zapewniamy indywidualną opiekę techniczno-handlową w województwie mazowieckim, podlaskim i lubelskim.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii