Przejdź do treści

Kiedy pojawia się konieczność wymiany urządzenia, użytkownicy zwykle dostają „białej gorączki” na samą myśl o kosztach, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć. W dzisiejszym wpisie doradzamy jak złagodzić ten ból wydatków.

Nasza rada: przeprowadź inwestycję, która dodatkowo zwiększy wartość nieruchomości!

shutterstock_256455007Po pierwsze należy się zastanowić, czy warto wykorzystać już istniejący system odbiorników ciepła? A może lepiej wymienić stary system odbiorników na nowszy i bardziej wydajny? Głównym celem powinno być przede wszystkim zwiększenie wydajności systemu przy jednoczesnym uniknięciu zbędnych nakładów finansowych. Musimy jednak pamiętać, iż często brakuje ekonomicznego uzasadnienia dla zastosowania nowoczesnego urządzenia jakim jest pompa ciepła w przypadku starej instalacji, która była wymiarowana z uwzględnieniem zupełnie innych parametrów. Istniejąca instalacja może być w systemie grawitacyjnym lub pracować na innych przepływach i temperaturach, co spowoduje, że pompa ciepła będzie pracować ze sprawnością równą staremu kotłowi albo nie będzie działać optymalnie – np. w domu będzie zimno przy letnich grzejnikach. W takim wypadku należy rozważyć pozbycie się dotychczasowej instalacji. 

Przy doborze pompy ciepła należy zwrócić uwagę na bilans energetyczny obiektu.

Jeżeli budynek ma zapotrzebowanie na ciepło 100kW, oznacza to, że taka jest maksymalna moc jaką potrzebujemy w okresie zimowym i została wyliczona dla minimalnej temperatury zewnętrznej obliczeniowej w określonym rejonie. Dla przykładu – dla Warszawy to -20oC. Pamiętajmy jednak, iż taka temperatura występuje tylko kilka dni w sezonie grzewczym, a przez resztę okresu jest znacznie wyższa. Tym samym średnia moc potrzebna do ogrzewania jest znacznie mniejsza np. 60 kW. Dlatego inwestycyjnie nie jest uzasadnione instalowanie pompy ciepła o mocy 100kW, gdyż zupełnie wystarczające będzie urządzenie o mocy 60 kW. W tej sytuacji poniesione koszty będą znacznie niższe. Na pozostałe 40kW możemy dobrać odpowiedni kocioł gazowy, który zapewni nam brakującą moc w okresie szczytowym – będzie użytkowany jedynie kilka lub kilkanaście dni w roku a jego koszt jest zdecydowanie niższy niż koszt pompy o takiej samej mocy.

Gliwice - AmePlus 001_ (1) _ (2) _fused_okTaki układ zapewni wysoką sprawność i odpowiednio niski koszt inwestycji.

Szczególne zastosowanie ma to w przypadku pomp powietrznych, których moc zmienia się w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego. Dodatkowo kocioł może wspomagać produkcje ciepłej wody użytkowej. Działania takie przyczynią się do znacznego zwiększenia wartości nieruchomości w momencie koniecznej wymiany starej instalacji.

Dostawca nowoczesnych i efektywnych systemów grzewczo chłodniczych wykorzystujących technologię OZE oraz spełniające wymagania prawne. Pracujesz obecnie nad projektem źródła ciepła lub chłodu? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii