Przejdź do treści

Ociepliłeś budynek, zadbałeś o właściwą jakość izolacji przegród zewnętrznych, ale rachunki za ogrzewanie wciąż są zbyt wysokie? Prawdopodobnie w Twoim domu występują liczne mostki termiczne, przez które tracisz nie tylko pieniądze, ale i zdrowie.

Mostek termiczny – co to jest?

1Mostek termiczny to element przegrody, który charakteryzuje się znacznie większym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż sąsiadujące z nim elementy. Jest to więc miejsce, które generuje dodatkowe, często wysokie, straty ciepła.

Nie jest to jednak jedyny problem – mostki termiczne to miejsca, gdzie przy odpowiednio niskiej temperaturze zewnętrznej osiągana jest temperatura punktu rosy. Prowadzi to do skraplania się wody na powierzchni ściany, co stwarza odpowiednie warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Ich obecność w domu może przyczyniać się do chorób układu oddechowego, czy chorób reumatycznych.

Miejsca i przyczyny powstawania mostków

Mostki powstają głównie w węzłach konstrukcyjnych obiektu, a więc tam gdzie łączą się ze sobą elzapobieganieementy przegród zewnętrznych. Do takich miejsc należą:

 • miejsca połączenia dachu i ścian zewnętrznych,
 • miejsca osadzenia okien,
 • połączenie balkonu ze stropem,
 • wieńce i nadproża,
 • ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą.

Również przerwanie ciągłości izolacji, czy zmiana jej grubości, prowadzić może do powstania mostka cieplnego.

Podział mostków termicznych

Mostki termiczne ze względu na występowanie można podzielić na:

 • liniowe – występują najczęściej na zewnętrznej powierzchni przegród w miejscach takich jak:
  • obwody okien i drzwi,
  • miejsca połączenia ściany z fundamentem,
  • krokwie dachów,
  • wieńce stropów,
 • punktowe – typ ten związany jest z punktowym zastosowaniem innego materiału, np. łączników izolacji.

Dodatkowo mostki termiczne podzielić można na:

 • mostki geometryczne – powstają m.in. w narożnikach budynku,
 • mostki strukturalne – są wynikiem użytych materiałów lub zmiany izolacji cieplnej i występują w miejscu, gdzie zastosowany jest inny materiał, np. w okolicy nadproży.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Usunięcie powstałego mostka termicznego jest bardzo trudne, często wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego też już na etapie projektowania należy przeanalizować projekt z odpowiednio przygotowaną do tego osobą, a następnie przy realizacji zadbać o jak najstaranniejsze jego wykonanie – najlepiej pod nadzorem profesjonalisty.

Połączenie podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową

Budowę domu zaczyna się od fundamentów. Często wykonuje się je wylewając ławy fundamentowe, na których stawiane są ściany fundamentowe. Muszą one zostać ocieplone oraz zaizolowane przed woda i wilgocią. Następnie stawia się ściany zewnętrzne oraz podłogę na gruncie.  Te trzy elementy trzeba ze sobą tak połączyć, aby na ich styku nie stworzył się mostek cieplny.

Budując dom energooszczędny, niezależnie od tego czy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, należy położyć izolację podłogi na gruncie tak, aby łączyła się ona ze ścianą nośną przyziemia.

Izolacja ścian fundamentowych musi być tak wykonana, aby zachowana została ciągłość pomiędzy nią a ociepleniem ścian parterowych. W tym celu zaleca się, aby pierwsza warstwa muru została wykonana z materiałów o podwyższonych właściwościach izolacyjnych, np. ze szkła piankowego lub betonu komórkowego.

Płyta fundamentowa

Innym rozwiązaniem, szczególnie popularnym w domach energooszczędnych i pasywnych, jest usadowienie domu na płycie fundamentowej, która składa się z odpowiednio zbrojonej i grubej (około 20 cm) wylewki żelbetowej, w której umieszcza się instalację grzewcpłyta fundamentowazą. Płytę kładzie się na dwóch prostopadle ułożonych względem siebie warstwach styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego. Dodatkowo zaizolować należy również brzegi i krawędzie płyty fundamentowej za pomocą kształtek styropianowych lub polistyrenu.

Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, odpowiednia izolacja brzegów płyty jest konieczna. W innym przypadku powstanie ogromny mostek termiczny, który znacząco pogorszy komfort przebywania w obiekcie oraz podwyższy rachunki.

Okna

Przy izolacji przegród zewnętrznych okna stanowią prawdziwe wyzwanie. Osadzenie okien to częste miejsce tworzenia się mostków cieploknonych o dużej długości – obwód tradycyjnego okna przekracza 6m. Ważne jest zatem, aby zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby zapobiec utworzeniu się mostka cieplnego.

Pierwszym krokiem jest wybór okien o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Wspominaliśmy o tym w naszym ostatnim poście – jak zatrzymać ciepło w domu. Dwukomorowe okna dobrze spełnią to kryterium. Drugim krokiem jest zbudowanie tzw. węgarków, czyli elementów warstwy izolacyjnej nachodzących na 80% szerokości ościeżnicy okna, tym samym poprawiając jej właściwości izolacyjne. Ważne jest aby węgarki okrywały okno z każdej strony, nawet pod parapetem.

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy zadbać należy o uszczelnienie stolarki, np. przez zastosowanie systemu trójwarstwowego.

Ściany zewnętrzne z połacią dachową

Połączenie dachu i ścian zewnętrznych jest miejscem, którego właściwa izolacja stwarza dużo kłopotów. Powodów jest kilka. Po pierwsze do izolacji dachu oraz ścian zewnętrznych udachżywa się innych materiałów. W przypadku dachu jest to wełna mineralna. Izolacje te często kładzione są w dużych odstępach czasu i to przez inne ekipy budowlane. Dodatkowym utrudnieniem jest murłata, która zasłania łączenie izolacji, przez co ciężko jest zweryfikować jakość tego połączenia.

Ogólna zasada jest taka sama jak w przypadku ścian fundamentowych i zewnętrznych – należy zachować ciągłość izolacji za wszelką cenę. Jeżeli tego nie zrobimy, to powstanie mostek termiczny o długości równej długości ściany zewnętrznej, a całość wykonanych prac, mających na celu eliminację mostków cieplnych, stanie pod znakiem zapytania.

Balkony

Budując dom, często decydujebalkonmy się na balkon lub loggie. Niestety najczęstsza metoda ich budowy – płyta żelbetowa – tworzy ogromny mostek ciepła. Oczywiście są alternatywy dla tego rozwiązania. Najlepsze z nich to samonośne konstrukcje nośne. Wtedy zarówno użyte materiały, wielkość konstrukcji i inne aspekty nie będą miały wpływu na powstanie mostku ciepła.

Balustrady i inne elementybalustrada

Każdy element konstrukcyjny, który wchodzi w głąb termoizolacji stanowi punktowy mostek cieplny. Przykładem tego może być balustrada, bądź np. antena. Najlepszym rozwiązaniem jest zamiana użytych materiałów na materiał o większych oporach cieplnych, a jeżeli nie jest to możliwe, zalecane jest zastosowanie półśrodka, czyli zastosowanie warstwy pośredniej, do której takie elementy będą mocowane. Warstwa taka musi charakteryzować się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi.

Podsumowanie

Mostków termicznych nie da się uniknąć w 100%, ale ich ilość można zdecydowanie zmniejszyć. Do głównych powodów ich powstawania należy zaliczyć źle wykonany projekt, nieodpowiednio dobrane materiały oraz niedbałość i pośpiech pracowników budowlanych. Zadbanie o odpowiednią izolację przegród zewnętrznych i zniwelowanie mostków ciepła przyczyni się do spadku rachunków za ogrzewanie domu oraz poprawi komfort i warunki życia.

Dostawca nowoczesnych i efektywnych systemów grzewczo chłodniczych wykorzystujących technologię OZE oraz spełniające wymagania prawne. Pracujesz obecnie nad projektem źródła ciepła lub chłodu? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii