Przejdź do treści

Powietrze, które nas otacza może służyć jako źródło energii. Nośnik ten jest darmowy, dostępny w każdym miejscu na świecie oraz co najważniejsze jego potencjał jest ogromny. Dysponując odpowiednią technologią jesteśmy w stanie odzyskać ciepło z powietrza i użyć do własnych celów, na przekład do ogrzania własnego domu.

 Zielona energia

greenpower

Wraz ze wzrostem gospodarczym oraz coraz wyższym poziomem życia zwiększyła się podaż na energię. Aby zapewnić stałość dostaw prądu, w elektrowniach spala się coraz więcej paliw kopalnych, co przyczynia się do coraz szybszego wyczerpywania się ich zasobów oraz ma zgubny wpływ na środowisko naturalne. Alternatywą dla konwencjonalnych paliw energetycznych są odnawialne źródła energii, które od dłuższego czasu cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Przejście na energetykę odnawialną daje nadzieje na to, że nasza planeta będzie równie przyjazna dla przyszłych pokoleń co dla nas.

Odnawialnymi źródłami energii nazywamy wszystkie nośniki energii, które samorzutnie ulegają odnowieniu. Innymi słowy są to źródła, których nie jesteśmy w stanie wyczerpać, gdyż odnawiają się w znacznie szybszym tempie niż następuje ich zużycie.

Energia aerotermalna

Energia aerotermalna jest energią cieplną zawartą w otaczającym nas powietrzu. Jej głównym źródłem jest promieniowanie słoneczne, które przechodząc przez atmosferę ogrzewa ją. Energia występujące w tej formie będzie zatem dostępna tak długo jak długo będzie paliło się Słońce. Można więc bez problemów uznać ją za energię, która w przeciągu kilku miliardów lat nie zostanie wyczerpana.

W Dzienniku Ustaw Unii Europejskiej z dnia 5 czerwca 2009 została opublikowana ostateczna wersja dyrektywy 2009/28/WE w sprawie wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych. Dokument ten oficjalnie określił pompy ciepła wykorzystujące energię aerotermalną jako urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, dzięki czemu istnieje możliwość ubiegania się o liczne dofinansowania na przeprowadzenie inwestycji związanych z ich zastosowaniem.

A jeśli mowa o dofinansowaniach, specjalnie dla Was zebraliśmy wszystkie informacje na ich temat w jednym miejscu. Nasz kącik dofinansowań znajdziecie tutaj.save

Jak ją wykorzystać?

Aby pobrać ciepło z powietrza niezbędne jest odpowiednie urządzenie. Specjalnie w tym celu zostały zaprojektowane powietrzne pompy ciepła. W naszej ofercie znajdziecie gazowe absorpcyjne pompy ciepła firmy ROBUR, które są w stanie odebrać ciepło z otoczenia i dzięki odpowiednim procesom przekazać je do ogrzewanego obiektu.

Minimalna temperatura

Wydawać by się mogło, że nie da się odebrać ciepła z powietrza, które w naszym odczuciu jest zimne – np. poniżej 0°C. W rzeczywistości natomiast powietrze o temperaturze ujemnej posiada w sobie sporą dawkę energii, a to czy jesteśmy w stanie ją pozyskać zależy od technologii jaką dysponujemy. Przepływ ciepła następuje samorzutnie z miejsca o temperaturze wyższej do miejsca o temperaturze niższej. Zatem aby odebrać ciepło od powietrza musimy dysponować takim czynnikiem, który będzie miał temperaturę niższą. Im większa różnica pomiędzy temperaturami, tym większy strumień energii zostanie przekazany w tym samym czasie, a co za tym idzie więcej ciepła będziemy w stanie uzyskać.

Praca powietrznych pomp ciepła w zimie

winter

Praca powietrznej pompy ciepła zimą jest ściśle zależna od tego jak bardzo możemy schłodzić czynnik, który ma odbierać ciepło od powietrza o ujemnej temperaturze. Dlatego czynniki stosowane w pompach ciepła to tzw. czynniki niskowrzące, co oznacza że mają stosunkowo niską temperaturę wrzenia oraz zamarzania –  w przypadku powietrznych pomp ciepła niższą niż 0°C.

Dostawca nowoczesnych i efektywnych systemów grzewczo chłodniczych wykorzystujących technologię OZE oraz spełniające wymagania prawne. Pracujesz obecnie nad projektem źródła ciepła lub chłodu? Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii