Przejdź do treści

Co może łączyć hotel znajdujący się nad morzem z nowoczesnym biurowcem w centrum miasta? Skojarzeń może być wiele, przede wszystkim łączy je konieczność przygotowania chłodu oraz zastosowanie zewnętrznych urządzeń grzewczo – chłodniczych. W tym artykule chciałabym przybliżyć dwa przykładowe systemy grzewczo-chłodnicze.

Obecnie, rynek wytwornic wody lodowej ma w Polsce dobrze uwarunkowaną pozycję, a dobór odpowiedniej wytwornicy do zapotrzebowania budynku nie nastręcza wielu problemów. Ale połączenie go z instalacją grzewczą? Przygotowania ciepłej wody użytkowej? Sterowanie całą instalacją? Może stanowić już wyzwanie.

Idealna instalacja łączy urządzenia nie tylko hydraulicznie, ale i również pozwala na odpowiednie sterowanie. Zainstalowana automatyka pozwala na sterowanie dowolną ilością elementów wykonawczych i pomiarowych. Możemy w takim wypadku mówić o systemie. Systemy są różne – tak jak inwestycje i ich potrzeby.

Wariant 1 – system grzewczo-chłodniczy dla hotelu

Pierwszą inwestycją wartą rozważenia jest właśnie hotel. Odbiornikami są tu tradycyjne grzejniki, z wyjątkiem sali jadalnianej, na której znajdują się klimakonwektory. Zapotrzebowanie obiektu wynosi:

  • na obieg centralnego ogrzewania – 140 kW,
  • na ciepłą wodę użytkową – 30 kW,
  • na potrzeby klimakonwektorów– 25 kW.

Dobrany system składa się z absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem oraz kotła gazowego w wersji 4-rurowej marki Robur, wytwornicy wody lodowej MAXA, wymienników ciepła oraz klimakonwektorów Innova Polska.

Schemat opracowany przez zespół Gazuno

Na cele centralnego ogrzewania pracuje zestaw złożony z trzech absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem oraz jednego kondensacyjnego kotła gazowego o nominalnej mocy : 149,3 kW. Efektowność spalania gazu G.U.E. w punkcie pracy A7/W50 wynosi: 152%.

Zapotrzebowanie na przygotowanie ciepłej wody wymaga wydzielenia na osobnej parze rur, działającego w priorytecie kotła gazowego. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury w zbiorniku termostat wysyła sygnał do automatyki, która przełącza siłownik znajdujący się przy zaworze trójdrogowym na centralne ogrzewanie.

Zapotrzebowanie na przygotowanie chłodu wynika z obecności niewielkiej liczby klimakonwektorów, każdy po 2,31 kW mocy chłodniczej. Na stosunkowo niewielkie zapotrzebowania , włoska firma MAXA przygotowała chillery z serii MIDI o nominalnych wydajnościach chłodniczych : 21-26-28-32 kW. Są to wytwornice wody lodowej typu powietrzewoda, posiadające jedną sprężarkę rotacyjną inwenterową.


Cała system grzewczo-chłodniczy zarządzany jest za pomocą automatyki dedykowanej Gazuno, która pozwala na sterowanie dowolną ilością elementów wykonawczych (pompy obiegowe, siłowniki, itp.) i elementów pomiarowych. Automatyka projektowana jest indywidualnie pod każdy projekt. Użytkownik końcowy uzyskuje dostęp do wizualizacji pracy całej instalacji i może ją dowolnie konfigurować według własnych potrzeb.

Wariant 2 – system grzewczo-chłodniczy dla biurowca

Kolejną inwestycją jest nowobudowany biurowiec położony na obrzeżach miasta. Inwestorowi zależy na możliwie najbardziej ekonomicznym wytwarzaniu ciepła. Duża powierzchnia gruntu do zagospodarowania pozwala na zastosowanie gruntowych sond ciepła. Planowane odbiorniki to ogrzewanie podłogowe oraz klimakonwektory.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej potrzebne jest w okresach funkcjonowania biura. Chłód wymagany jest do zasilenia klimakonwektorów. Zapotrzebowania kształtują się następująco:

  • na cele grzewcze: 182 kW;
  • przygotowanie ciepłej wody użytkowej zależy od ilości osób w biurze;
  • zapotrzebowanie na cele chłodnicze: 37 kW.

Schemat opracowany przez Gazuno

System składa się z gruntowych, absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem, wytwornicy wody lodowej MAXA, wymienników ciepła, modułu świeżej wody oraz klimakonwektorów Innova Polska.

Wymagania inwestora spełniają absorpcyjne, gruntowe pompy ciepła zasilane gazem, których początkowo wysokie koszty inwestycyjne, zwracają się z upływem czasu w niskich kosztach eksploatacji. Nominalna moc grzewcza dobranego zestawu wynosi 188 kW, a efektywność spalania gazu w punkcie pracy B0/W50 wynosi 140%.

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową występuje jedynie w godzinach funkcjonowania biura. Największy pobór wody wypada na porę obiadową, 13.00, a 15.00. Z tego powodu został dobrany moduł świeżej wody marki Fiorini, który podgrzewa wodę w przepływie w czasie, w którym następuje na nie zapotrzebowanie.

Kolejnym powodem zastosowania modułu świeżej wody jest to, ze cała instalacja jest niskotemperaturowa.

Na cele zapewnienia chłodu pracuje wytwornica wody lodowej HWA1-A typu powietrze/woda. Jej nominalna wydajność chłodnicza to 39,65 kW, natomiast współczynnik EER wynosi 3,16 dla punktu pracy A35/W7.


Aspekt estetyczny pomieszczeń jest dla inwestora bardzo istotny. Aby spełnić te wymagania dobrane klimakonwektory to zabudowane Filomuro przystosowane do montażu przysufitowego, każdy o wydajności chłodniczej 2,61 kW. Klimakonwektory Filomuro są dostępne w każdej wersji kolorystycznej z palety odcieni RAL, więc bez problemu mogą wkomponować się w pomieszczenie.


Systemy grzewczo-chłodnicze od Gazuno

Dwie zupełnie różne inwestycje – dwa różne zapotrzebowania. Gazuno pracuje nad gotowymi systemami, które mają ułatwiać dobór i współpracę urządzeń. W powyższych przykładach zostały połączone urządzenia kilku producentów: Robur, Innova, MAXA, Fiorini oraz wymienniki NewHeat, które Gazuno posiada w swojej ofercie.

Tym co je łączy, oprócz konieczności zapewnienia źródła zarówno ciepła, jak i chłodu jest obsługa jedną automatyką nadrzędną. Połączenie tych urządzeń pozwala na ich efektywne wykorzystanie, dostosowanie systemu idealnie pod swoje potrzeby oraz osiągnięcie odpowiednich współczynników.


Jeżeli są Państwo zainteresowani większą ilością informacji na temat kompleksowych systemów grzewczo-chłodniczych oferowanych przez Gazuno, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Jako doradca techniczno-handlowy pracuję w zespole z Sebastianem Gencem. Razem współpracujemy z projektantami, audytorami oraz inwestorami z województwa podkarpackiego, opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz śląskiego.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii