Przejdź do treści

Od kilku lat zmagamy się w Polsce z coraz wyższymi temperaturami. Towarzyszący im upał czy duchota powodują, że przebywanie we własnym domu lub biurze może stać się prawdziwą udręką.

Temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały (takie w których przebywamy powyżej 4h jak np. pokój dzienny czy biuro) powinna oscylować między 20 a 22 °C. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę czynnik ludzki. Ktoś może preferować wyższą temperaturę lub niższą, jednak do obliczeń zapewniających komfort cieplny, który wpływa na organizm i samopoczucie, przyjmuje się wyżej wymienione wartości.

W okresie letnim, komfortową temperaturę w domu lub w biurze można uzyskać po zainstalowaniu klimatyzatora monoblok lub jednostki typu SPLIT lub MULTI-SPLIT, który umożliwi nam uzyskanie pożądanej wartości temperatury w pomieszczeniu (przy założeniu, że zostały one prawidłowo dobrane oraz zamontowane).


Klimatyzatory przenośne

Porównanie ceny do jakości urządzenia

Klimatyzacja przenośna nie jest nowością na polskim rynku. Cały układ chłodniczy zabudowany jest wewnątrz jednostki znajdującej się w pomieszczeniu. Nie mamy jednostki zewnętrznej, a jej role spełnia kanał w postaci rury o średnicy 12-15 cm niezbędny do odprowadzenia ciepłego powietrza.

Klimatyzacja przenośna cieszy się dużym zainteresowaniem, ze względu na brak kosztu montażu i możliwością wykorzystanie tego samego urządzenia zamiennie w kilku pomieszczeniach. Rozwiązanie to posiada jednak wiele wad takich jak: głośna praca urządzenia czy niska efektywność.

Urządzenie w porównaniu do innych działa bardzo głośno, dodatkowo pojawia się problem z odprowadzeniem skroplin, które są efektem wykraplania się wilgoci na wymienniku ciepła klimatyzatora. W urządzeniu znajduje się specjalnie zamontowany zbiornik, który użytkownik musi ręcznie opróżniać. Sprawność takiego urządzenia jest znacznie niższa, co równa się mniejszym komfortem użytkowania i wyższymi rachunkami.

 


Klimatyzator monoblok 2.0

Urządzenie bez jednostki zewnętrznej

To urządzenie posiadające funkcje chłodzenia i grzania. Urządzenie instalowane jest wewnątrz pomieszczeń z reguły na ścianach zewnętrznych budynku. Klimatyzator 2.0 pobiera i odprowadza powietrze do chłodzenia skraplacza za pośrednictwem dwóch otworów wykonanych w przegrodzie zewnętrznej.

Klimatyzator 2.0 nie ma zastępować urządzeń typu SPLIT, a być alternatywą w momencie, gdy nie chcemy, bądź nie możemy zamontować jednostki zewnętrznej na elewacji budynku.

Klimatyzator 2.0 Innova Polska wyróżnia się estetycznym wyglądem, występuje w wersji poziomej (możliwy montaż przypodłogowy i podsufitowy) oraz pionowej, dzięki czemu idealnie komponuje się w różnego rodzaju pomieszczeniach.

Zobacz, jak prosty jest montaż Klimatyzatora 2.0 bez jednostki zewnętrznej!


Rozwiązanie to jest polecane w budynkach, w których montaż jednostki SPLIT jest niemożliwy (względy estetyczne lub wysokie koszty związane z wysokością montażu jednostki zewnętrznej).

 


Klimatyzacja typu SPLIT

Jednostka zewnętrzna + wewnętrzna

Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie rozdzielne – składające się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) montowanej poza budynkiem: na ścianie, na poziomie gruntu lub na dachu i jednostki wewnętrznej (parownika) zamontowanej w pomieszczeniu. Jednostki połączone są ze sobą parą izolowanych rur, w których krąży czynnik chłodniczy.

Czynnik przepływając przez układ zmienia swój stan skupienia, towarzyszy temu intensywna wymiana ciepła. W trybie chłodzenia czynnik chłodniczy odparowuje na wymienniku jednostki wewnętrznej, pobiera ciepło z pomieszczenia. Natomiast na wymienniku jednostki zewnętrznej, po uprzednim sprężeniu czynnika w sprężarce, ciepło pobrane z pomieszczenia oddaje się do otoczenia.

Ze względu na swoją złożoność, klimatyzacja typu SPLIT wymaga montażu przez wyspecjalizowaną firmę monterską posiadającą odpowiednie uprawnienia. Dopiero wtedy możliwe jest utrzymanie gwarancji, którą zastrzega sobie producent.

Koszt montażu jednostki typu SPLIT oscyluje od 1 000 do 2000 zł, a nawet i więcej. Wszystko zależy od trudności montażu, odległości między jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną, ale też czy montaż wykonywany w czasie wysokiego sezonu dla firm klimatyzacyjnych.

 


Klimatyzacja do domu lub mieszkania

Na co warto zwrócić uwagę wybierając klimatyzację:

1. Miejsce montażu urządzenia – czy istnieje możliwość zamontowanie jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub w jego okolicy;

2. Warunki gwarancji – często warunkiem gwarancji jest wykonywanie regularnych przeglądów serwisowych oraz wykonanie montażu i uruchomienia urządzenia przez autoryzowaną ekipę monterską;

3. Możliwość montażu – firmy monterskie w sezonie letnim przeżywają prawdziwe obłożenie, może się okazać, że na montaż będziemy musieli czekać kilka tygodni albo i dłużej;

4. Wbudowane funkcje klimatyzatora – oprócz chłodzenia jako funkcji wiodącej, klimatyzatory mogą spełniać funkcje grzania lub osuszania powietrza. Warto zwrócić również uwagę na system sterowania jaki dysponuje dana jednostka. W przypadku możliwości sterowania z poziomu smartfona czy tabletu, można sterować urządzeniem i schłodzić lub nagrzać mieszkanie biuro przed dotarciem do niego.

5. Możliwość zakupu bezpośrednio u producenta lub dystrybutora – dostęp do serwisu oraz części zamiennych.

6. Głośność urządzenia – jeżeli chcemy zamontować urządzenie w sypialni, warto sprawdzić wcześniej taki klimatyzator i ewentualnie zainwestować w model, który będzie cichy i nie będzie przeszkadzał w odpoczynku.

 

Jeśli zastanawiasz się nad klimatyzacją do domu lub biura, to ostatni moment, aby poszukać urządzenia dopasowanego do Twoich potrzeb.

Obecnie trwa „Szybka Akcja Klimatyzacja 2.0” organizowana przez Innova Polska – możliwość zakupu Klimatyzatora 2.0 w promocyjnej cenie, w którą wchodzi dostawa, montaż i 2-letnia gwarancja.

Nie masz możliwości montażu klimatyzatora typu SPLIT?

Napisz do nas, a nasz zespół dobierze dla Ciebie klimatyzator 2.0 bez jednostki zewnętrznej, umówi montaż i zorganizuje instalację urządzenia w jego cenie!

Razem z Natalią Domian tworzymy marketing w Gazuno. Z wykształcenia jestem inżynierem środowiska, ale to marketing jest moją największą pasją. Jeżeli potrzebujesz jakiegokolwiek wsparcia, odezwij się do nas – z chęcią pomożemy!


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii