Przejdź do treści

Planując budowę lub termomodernizację budynku inwestorzy muszą dokładnie przeanalizować jakie źródło ciepła oraz jakie typy odbiorników w nim zastosować,
w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu dla użytkownika końcowego oraz osiągnięcia zadowalających kosztów eksploatacji. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost zainteresowania pompami ciepła, w artykule skupię się na wykorzystaniu klimakonwektorów jako odbiorników do tego typu urządzeń.

Zdjęcie: AirLeaf jest klimakonwektorem zapewniającym: grzanie, chłodzenie  i osuszanie powietrza. Eleganckie wzornictwo i wyraźnie zmniejszone wymiary – głębokość to zaledwie 129 mm.

Pompy ciepła są coraz częściej stosowanym źródłem ciepła w Polsce. Od kilku lat obserwujemy znaczący wzrost sprzedaży tych urządzeń. Największą popularnością cieszą się jednostki powietrzne, których wzrosty w roku 2018 przekraczały 50%. Dzieje się tak nie tylko ze względu na korzyści płynące z ich zastosowania, ale również przez coraz bardziej zaostrzające się przepisy, przede wszystkim dla nowobudowanych budynków. Obecnie sprężarkowe pompy ciepła są w stanie produkować medium grzewcze do temperatury 55°C, a w przypadku pomp ciepła wykorzystujących technologię absorpcyjną – nawet do 65°C. Nie od dziś wiadomo, że najefektywniejsza praca tych urządzeń odbywa się przy wykorzystaniu niskotemperaturowych odbiorników.

Pomimo tego, że pompy ciepła są niskotemperaturowym źródłem ciepła, zdarza się (głównie w budynkach termomodernizowanych), że jako odbiorniki stosuje się grzejniki ścienne. Aktualnie dość często wykonuje się układy alternatywne, w których pompa ciepła pracuje samodzielnie po krzywej pogodowej do pewnej temperatury zewnętrznej, a w momencie gdy nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego parametru na instalacji, pracę przejmuje źródło szczytowe w postaci kotła gazowego. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla tego typu źródła ciepła, głównie ze względu na wyższą temperaturę jaką musi osiągać pompa ciepła co automatycznie wiąże się ze spadkiem efektywności. Jednak przy odpowiednim zrównoważeniu hydraulicznym oraz dobraniu grzejników, użytkownik może być zadowolony z efektów pracy instalacji.

Najczęściej stosowane w układach z pompami ciepła jest ogrzewanie podłogowe. Główną zaletą rozwiązania jest znacznie większa powierzchnia wymiany ciepła w porównaniu z ogrzewaniem wysokotemperaturowym. Przy tym samym zapotrzebowaniu na moc grzewczą w budynku, możliwe jest znaczne obniżenie temperatury wody kotłowej na zasilaniu obiegów grzewczych, co bezpośrednio przekłada się na efektywność oraz koszty eksploatacji. O ile jest to idealne rozwiązanie dla źródła ciepła, to nie zawsze jest ono komfortowe dla użytkownika, np. ze względu na długi czas reakcji.


Zdjęcie: FILOTERRA to podłogowy klimakonwektor, który charakteryzuje się bardziej kompaktowymi wymiarami, w porównaniu do innych dostępnych rozwiązań. zapewnia jednorodną dystrybucję ciepła i chłodu w pomieszczeniu.

Klimakonwektory – zasada działania, dotychczasowe wykorzystanie

Klimakonwektor to zamknięty w estetycznej obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem, który może być podłączony zarówno do instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Filtruje powietrze w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany oraz dostosowuje wykonywaną pracę do panujących warunków – czyli albo ochładza powierzchnię, albo ją ociepla. Jest to urządzenie, które łączy w sobie grzejnik i klimatyzator w jednej obudowie. Od wielu lat klimakonwektory wykorzystywane są w budownictwie, jednak przede wszystkim w dużych obiektach: hotelach, biurowcach, czy galeriach handlowych.

Możemy je podzielić w zależności od konstrukcji na:

indukcyjne – wykorzystywana jest w nich siła indukcji powietrza zewnętrznego. Na wlocie do urządzenia podłączony jest kanał wentylacyjny powietrza, np. z centrali klimatyzacyjnej. Dzięki specjalnej konstrukcji urządzenia i wykorzystaniu zjawiska inżektora, strumień powietrza podsysa powietrze w pomieszczeniu, dzięki czemu ilość powietrza w urządzeniu jest kilkakrotnie większa niż na jego wlocie. Powietrze jest następnie kierowane na wymiennik ciepła i do elementu nawiewnego.
wentylatorowe – popularnie nazywane fan-coilami, inżektorowa budowa została zastąpiona wentylatorem, który umożliwia zastosowanie przed wymiennikiem ciepła filtru powietrza oraz podłączenie urządzenia do sieci przewodów wentylacyjnych.

Zdjęcie: FILMURO jest naściennym klimakonwektorem pozwalającym zapewnić komfort użytkownikom zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Charakteryzuje się ekstremalnie zmniejszoną głębokością, najcieńszą w swojej kategorii – tylko 128 mm!

Mało popularne na dzień dzisiejszy w Polsce, ale cieszące się coraz większym powodzeniem klimakonwektory są niskotemperaturowymi odbiornikami, co pozwala na pracę pompy ciepła na niskim parametrze z wysoką efektywnością przez cały rok. Charakteryzują się również dużą dynamiką w porównaniu do ogrzewania podłogowego. Praktycznie nie posiadają bezwładności cieplnej i dlatego dostarczają ciepło lub chłód natychmiast. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie wtedy, gdy zmienia się temperatura zewnętrzna i nasłonecznienie. Klimakonwektory jako ładne i ciche urządzenia stanowią świetną alternatywę dla ogrzewania podłogowego. Posiadają wiele zalet:

  • zgrabne i kompaktowe wymiary,
  • precyzyjne utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu,
  • możliwość grzania i chłodzenia,
  • wspólny system sterowania – niezależna praca jednostek w różnych pomieszczeniach,
  • zdalny dostęp przez aplikację,
  • możliwość zabudowy,
  • niskie temperatury zasilania przy małych gabarytach, dzięki wymuszonemu przepływowi powietrza.

Dotychczasowe wykorzystanie klimakonwektorów głównie w większych obiektach, wynikało z faktu, że w domach jednorodzinnych  rzadko stosowano instalacje chłodnicze. Postępujące zmiany klimatu sprawiają, że nawet w Polsce coraz trudniej uciec od gorąca w czasie lata. Dlatego coraz częściej nawet w budownictwie jednorodzinnym, użytkownicy chcieliby mieć możliwość chłodzenia budynku latem. System klimatyzacji wymaga wykonania dodatkowej instalacji, niezależnej od centralnego ogrzewania. Zastosowanie klimakonwektorów pozwala to uprościć i spiąć w jeden wspólny system, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności, ponieważ zasilany może on być z pompy ciepła z funkcją grzania oraz chłodzenia, która nie jest znacząco droższa od pompy ciepła dedykowanej jedynie do ogrzewania.

Jako firma Gazuno w swojej ofercie posiadamy zarówno pompy ciepła jak i klimakonwektory. Pozwala to na stworzenie kompletnego systemu spójnego również pod kątem sterowania. Naszymi bazowymi produktami są gazowe absorpcyjne pompy ciepła firmy Robur. Od niedawna swoją ofertę poszerzyliśmy również o produkty marki INNOVA (min. sprężarkowe pompy ciepła oraz klimakonwektory) charakteryzujące się wysoką estetyką oraz cichą pracą, dzięki czemu zdobywają coraz większe uznanie wśród architektów i projektantów.

Masz pytania? Zapraszam do kontaktu! 

Razem z Dariuszem Krąpcem odpowiadamy za województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie. Potrzebujesz wsparcia technicznego lub handlowego? Z chęcią podzielimy się z Tobą swoją wiedzą.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii