Przejdź do treści

Obecnie architekci prześcigają się w tworzeniu koncepcji domów o wyjątkowych, nowoczesnych kształtach. Na rynku znaleźć możemy projekty domów o różnorodnym designie od stylu nowoczesnego, po rustykalny. Mówiąc o budynkach nowoczesnych oprócz ich oczywistego waloru estetycznego nie możemy pominąć rozwiązań technologicznych, które sprawiają, że użytkowanie takiego budynku staje się niezwykle proste.

Firma Gazuno stworzyła kompleksowy system zaopatrywania nowoczesnych budynków w energię cieplną. System składa się ze:

 • Źródła ciepła – sprężarkowa pompa ciepła 3w1 z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej,

 • Wymiennika ciepła – do odzysku energii z wody szarej, aby odzyskać energię, która normalnie byłaby tracona,

 • Paneli fotowoltaicznych – źródło energii elektrycznej zasilającej pompę ciepła oraz inne urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym,

 • Odbiorników ciepła – klimakonwektory zapewniające zarówno grzanie, jak i chłodzenie budynku,

 • Serwera sieciowego – sterującego odbiornikami, tak aby zapewnić jak najlepszy komfort użytkowania.

Poniżej kompleksowy dobór systemu grzewczego dla budynku o parametrach z tabeli nr 1.

Tabela 1. Dane budynku do doboru systemu


ŹRÓDŁO CIEPŁA

Na podstawie powyższych danych szacuje się, że zapotrzebowanie domu na energię cieplną wynosi 6,5 kW. Jako źródło ciepła dobrano pompę ciepła marki Innova 3w1 5M ze źródłem szczytowym w postaci grzałki elektrycznej.

Pompa ciepła 3w1 5M jest to kompleksowe urządzenie, w którym jednostka wewnętrzna oprócz standardowej armatury posiada wbudowany zbiornik buforowy z wężownicą do produkcji ciepłej wody użytkowej w przepływie. Stały przepływ wody w zapobiega rozwoju bakterii legionelli w zbiorniku.

W rozwiązaniu 3w1 cała niezbędna armatura wraz z systemem produkcji c.w.u. znajduje się w jednej obudowie, co gwarantuje oszczędność miejsca w kotłowni. Wszystkie połączenia hydrauliczne i chłodnicze (do połączenia z jednostką zewnętrzną) znajdują się na górze modułu, dzięki czemu obudowa po bokach jest całkowicie gładka. Dostępna jest również specjalna wersja z możliwością podłączenia instalacji solarnej.

3w1 jest rewersyjną pompą ciepła, typu split, spełniającą 3 podstawowe funkcje:

 • ogrzewania zimą,
 • chłodzenia latem,
 • produkcję ciepłej wody użytkowej.

Zastosowano tutaj technologię inwerterową DC: wysokowydajny silnik z magnesami trwałymi z regulacją mocy i prędkości.

Urządzenie wyróżnia się na rynku kilkoma cechami:

 • posiada centralne sterowanie z możliwością zintegrowania i koordynacji pracy pompy ciepła z kotłem pomocniczym, a także szczytowym podgrzewaczem elektrycznym,

 • może być zarządzane za pomocą wbudowanego panelu dotykowego lub tableta/ smartfona/ komputera, który komunikuje się z urządzeniem i pozwala na łatwe zarządzanie komfortem w pomieszczeniach,

 • pozwala na podgrzanie czynnika grzewczego do temperatury 55 °C, przy zachowaniu wysokiej wartości efektywności COP, co jest rzadko spotykane na rynku pomp ciepła.

Jednostka zewnętrzna STONE pompy ciepła może być zamontowana nie tylko obok budynku, ale również na ścianie, a nawet w samej ścianie zewnętrznej, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w budynek, a także zwiększa jego wartość wizualną. Już sama instalacja pompy ciepła z fotowoltaiką może być bardzo korzystna, szacuje się, że rachunki za ogrzewanie w tego typu domach nie powinny przekraczać 20 zł miesięcznie!

 


WYMIENNIK CIEPŁA

Kolejnym elementem systemu grzewczego proponowanego przez Gazuno jest wymiennik ciepła BEE. Wymiennik BEE jest prostym urządzeniem do odzysku ciepła z wody szarej. Wymiennik umieszcza się pod posadzką przy prysznicu lub bezpośrednio pod nim.

Przepływająca przez wymiennik woda szara (po kąpieli) podgrzewa w wymienniku ciepła napływającą wodę wodociągową. BEE Innova to urządzenie, które dzięki wymianie ciepła pomiędzy wodą szarą i wodą wodociągową odzyskuje znaczną ilość ciepła, które w przeciwnym razie zostałoby rozproszone w środowisku.

Stosunkowo niski koszt zakupu oraz instalacji pozwala na szybki wzrost inwestycji. Szacuje się, że inwestycja zwróci się w okresie od 5 do 10 miesięcy w przypadku intensywnego zużycia ciepłej wody do maksymalnie 2-3 lat przy standardowym użytkowaniu.


ODBIORNIK CIEPŁA

System grzewczy nie może pracować bez instalacji odbiorczej, która przekaże ciepło do pomieszczeń w budynku. Powszechnie wiadomo, że bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji podłogowej w skojarzeniu z pompą ciepła, ze względu na wysoką wydajność urządzenia przy niskim parametrze grzewczym.

Jednakże jeśli budynek ma również być chłodzony przez pompę ciepła sama podłogówka już nie wystarczy. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie klimakonwektorów Airleaf.

Klimakonwektor to zamknięty w estetycznej obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem, podłączony zarówno do instalacji grzewczej, jak i chłodniczej.

Klimakonwektory Airleaf wyróżniają się:

 • wyjątkowym designem – każdy szczegół urządzenia został dopracowany z odpowiednią starannością, aby uczynić urządzenie niezwykle eleganckim,

 • kompaktowym rozmiarem – minimalna głębokość wynosi zaledwie 129 mm, co sprawia, że Airleaf pasuje do każdego wnętrza

 • niskim zużyciem energii – dzięki najnowocześniejszej technologii DC Inwerter AirLeaf cechuje się bardzo niskim zużyciem energii i doskonałą stabilnością działania.


SERWER SIECIOWY

System grzewczy jest sterowany za pomocą jednego serwera zarządzającego – serwera Butler.

Pompa ciepła eHPoca wraz z systemem klimakonwektorów Airleaf może być zarządzana zdalnie dzięki sieci WiFi lub lokalnie korzystając z sieci LAN. Takie rozwiązanie umożliwia tworzenie scenariuszy pracy – programowanie tygodniowe, okresowe: lato, zima z różnymi zakresami temperatur. Użytkownik systemu będąc poza domem może sterować instalacją dostosowując jej działanie do indywidualnych potrzeb.

Podsumowując kompleksowy system grzewczy oparty na urządzeniach marki Innova jest w pełni zautomatyzowanym rozwiązaniem, dającym duże roczne oszczędności, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. System dopasuje się do każdego wnętrza dzięki unikalnym walorom estetycznym, co zaspokoi nawet najbardziej wymagającego architekta!

Masz pytania? Planujesz modernizację systemu ogrzewania w swoim domu? Skontaktuj się z naszym działem techniczno-handlowym.

Jestem doradcą techniczno-handlowym w Gazuno. Wspieram Damiana Homa z poziomu biura. Razem współpracujemy z projektantami i inwestorami z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.


Kategorie wpisów

BEZPŁATNE WEBINARY

Prawo zamówień publicznych, WT2021, Audyty

Zapisz się na Akademię Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu będziesz dostawać informację o zbliżającym się spotkaniu i możliwości wcześniejszego zapisu.

Dołacz do uczestników akademii